Imperatiivu (Käskytaba)

Imperatiivu merkiččöy käskynalastu teguo, kudamua käskietäh libo kehoitetah ruadua. Imperatiivua käytetäh vaiku preezensas. Yksikön enzimäzes persounas imperatiivua ei käytetä.

Imperatiivan tunnukset ollah: Taivutammo imperatiivas erilazii verbilöi.

Yksivardalohizen verbin imperatiivu

          y.2        y.3           m.2           m.3
ottua     ota        otakkah       otakkua       otettahes
soudua    sovva      sovvakkah     sovvakkua     sovvettahes
matkittua matkita    matkitakkah   matkitakkua   matkitettahes
kabrastua kabrasta   kabrastakkah  kabrastakkua  kabrastettahes
valmistua valmista   valmistakkah  valmistakkua  valmistettahes
keittiä   keitä      keitäkkäh     keitäkkiä     keitettähes
hävittiä  hävitä     hävitäkkäh    hävitäkkiä    hävitettähes
lendiä    lennä      lennäkkäh     lennäkkiä     lennettähes
piirdiä   piirrä     piirräkkäh    piirräkkiä    piirrettähes
eliä      elä        eläkkäh       eläkkiä       elettähes
kaččuo    kačo       kačokkah      kačokkua      kačottahes
rikkuo    riko       rikokkah      rikokkua      rikottahes
kuduo     kuvo       kuvokkah      kuvokkua      kuvottahes
tahtuo    tahto      tahtokkah     tahtokkua     tahtottahes
sanuo     sano       sanokkah      sanokkua      sanottahes 
suuttuo   suutu      suutukkah     suutukkua     suututtahes
luobuo    luovu      luovukkah     luovukkua     luovuttahes
kuččuo    kuču       kučukkah      kučukkua      kučuttahes
valmistuo valmistu   valmistukkah  valmistukkua  valmistutttahes
jaksavuo  jaksavu    jaksavukkah   jaksavukkua   jaksavuttahes
läikkyö   läiky      läikykkäh     läikykkyä     läikyttähes
häibyö    häivy      häivykkäh     häivykkiä     häivyttähes
häpistyö  häpisty    häpistykkäh   häpistykkiä   häpistyttähes
kävyö     kävy       kävykkäh      kävykkiä      kävyttähes
perävyö   perävy     perävykkäh    perävykkiä    perävyttähes
lugie     luve       luvekkah      luvekkua      lugiettahes
polgie    polle      pollekkah     pollekkua     polgiettahes
laskie    laske      laskekkah     laskekkua     laskettahes
lähtie    lähte      lähtekkäh     lähtekkiä     lähtettähes
itkie     itke       itkekkäh      itkekkiä      itkettähes
eččie     eči        ečikkäh       ečikkiä       ečittähes
lykkie    lyki       lykikkäh      lykikkiä      lykittähes
hyppie    hypi       hypikkäh      hypikkiä      hypittähes
rygie     ryvi       ryvikkäh      ryvikkiä      ryvittähes
sugie     suvi       suvikkah      suvikkua      suvittahes
tuvva     tuo        tuogah        tuogua        tuodahes
juvva     juo        juogah        juogua        juodahes
syvvä     syö        syögäh        syögiä        syödähes
myvvä     myö        myögäh        myögiä        myödähes
suaja     sua        suagah        suagua        suadahes
jiäjä     jiä        jiägäh        jiägiä        jiädähes
kabaloija kabaloiče  kabaloikkah   kabaloigua    kabaloittahes
emändöijä emändöiče  emändöikkäh   emändöigiä    emändöittähes

Kaksivardalohizen verbin imperatiivu

katkata   katkua     katkakkah     katkakkua     katkattahes
leikata   leikkua    leikakkah     leikakkua     leikattahes
hypätä    hyppiä     hypäkkäh      hypäkkiä      hypättähes
čökätä    čökkiä     čökäkkäh      čökäkkiä      čökättähes
langeta   langie     langekkah     langekkua     langettahes
ruveta    rubie      ruvekkah      ruvekkua      ruvettahes
musteta   mustene    mustekkah     mustekkua     mustettahes
oijeta    oigene     oijekkah      oijekkua      oijettahes
pehmetä   pehmene    pehmekkäh     pehmekkiä     pehmettähes
tyhjetä   tyhjene    tyhjekkäh     tyhjekkiä     tyhjettähes
pakita    pakiče     pakikkah      pakikkua      pakittahes
tarita    tariče     tarikkah      tarikkua      tarittahes
sellitä   selgie     sellikkäh     sellikkiä     sellittähes
hävitä    hävie      hävikkäh      hävikkiä      hävittähes
sevota    seguo      sevokkah      sevokkua      sevottahes
kavota    kaduo      kavokkah      kavokkua      kavottahes
höblötä   höblyö     höblökkäh     höblökkiä     höblöttähes
mädžötä   mädžyö     mädžökkäh     mädžökkiä     mädžöttähes
tukuta    tukkuo     tukukkah      tukukkua      tukuttahes
čummuta   čummuo     čummukkah     čummukkua     čummuttahes
nosta     nouze      noskah        noskua        nostahes
säristä   särize     säriskäh      säriskiä      säristähes
purta     pure       purkah        purkua        purtahes
viertä    viere      vierkäh       vierkiä       viertähes
sanella   sanele     sanelkah      sanelkua      saneltahes
kyzellä   kyzele     kyzelkäh      kyzelkiä      kyzelltähes
panna     pane       pangah        pankua        pandahes
mennä     mene       mengäh        mengiä        mendähes
nähtä     näi        nähkäh        nähkiä        nähtähes

Imperatiivan kieldomuodo

Imperatiivan kieldomuodo roih abuverbis älä da piäverbis. Mollembat sanat ollah imperatiivas. '

Taivutammo kieldomuvvos ielmainitut yksivardalohizet verbit ottua, hyppie, syvvä:

2.p älä ota hypi syö
3.p älgäh otakkah hyppikkäh syögäh
l.p älgiämmö otakkuammo hypikkiämmö syögiämmö
2.p älgiä otakkua hypikkiä syögiä
3.p äldähes otettahes hypittähes syödähes

Taivutammo kieldomuvvos ielmainitut kaksivardalohizet verbit pakita, mennä, nähtä:

2.p älä pakiče mene näi
3.p älgäh pakikkah mengäh nähkäh
1.p älgiämmö pakikkuammo mengiämmö nähkiämmö
2.p älgiä pakikkua mengiä nähkiä
3.p älgdähes pakittahes mendähes nähtähes