Adjektiivoin taivutus

Adjektiivat taivutah yhtenjytyi substantiivoinke käyttäjen samoi sijapiättehii da lugutunnuksii: čoma kuva - čoma-t kuva-t, čoma-n kuva-n - čom-i-en kuv-i-en, čomu-a kuvu-a - čom-i-i kuv-i-i, čoma-h kuva-h - čom-i-h kuv-i-h i m.i.

Elatiivas da ablatiivas ei käytetä -späi, -lpäi muoduo. Komitatiivas ei käytetä -nke muoduo. oma-s mua-späi, oma-l mua-lpäi, oma-n mua-nke.

Erähät adjektiivat ei taivuta: aiga (= suurehko), eri (= erilaine), kogo (= kogonaine) i m.i.: aiga taloi, aiga taloin, aiga taloidu, i m.i.

Taivutammo erähis sijois sanaliittymän kogo armas mua:

Adjektiivoin taivutus
Sijayksikkömonikko
Nominatiivu kogo armas muakogo armahat muat
Genetiivu kogo armahan muan kogo armahien mualoin
Akkuzatiivu1 kogo armahan muan kogo armahat muat
Akkuzatiivu2 kogo armas mua kogo armahat muat
Partitiivu kogo armastu muadu kogo armahii mualoi
Essiivu kogo armahannu muannukogo armahinnu mualoinnu
Translatiivukogo armahakse muaksekogo armahikse mualoikse
Inessiivu kogo armahas muas kogo armahis mualois
Elatiivukogo armahas muaspäikogo armahis mualoispäi
Adessiivu kogo armahal mual kogo armahil mualoil
Ablatiivukogo armahal mualpäikogo armahil mualoilpäi
Allatiivu kogo armahale mualekogo armahile mualoile
Kominatiivukogo armahan muankekogo armahien mualoinke